Dokarmianie ptaków
Zima to czas kiedy ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka gdy nadejdą silne mrozy.
Gdy ziemię przykryje gruba warstwa śniegu wówczas ptaki często nie są w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia, gdyż dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Wtedy niezbędna staje się nasza pomoc. dlatego wiele osób prowadzi dokarmianie ptaków. Karmnik ustawiony w pobliżu okna naszego mieszkania to wspaniała okazja do podpatrywania natury. Wielu z nas będzie zaskoczona różnorodnością ptaków, żyjących obok nas.
Zanim sami zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się więcej na temat zasad. Dokarmiając ptaki zimą należy pamiętać, aby robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach podczas całej zimy. Ptaki szybko przyzwyczają się do źródła pokarmu i zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich niebezpieczne. Aby ptakom pomagać, a nie szkodzić należy systematycznie czyścić karmniki z pozostałości ziarna i odchodów.
Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi produktami.
Poza tym karmniki powinny mieć odpowiednią konstrukcję zapobiegającą zamakaniu karmy i rozdmuchiwaniu jej przez wiatr. Powinien także zapewniać możliwość łatwego lądowania i ucieczki w przypadku zagrożenia.
Czym możemy karmić ptaki:
- Zboża: proso, owies, pszenicę, jęczmień.
- Nasiona: lnu, konopi, słonecznika, maku, dyni, kukurydzy (możemy je lekko pokruszyć), siemienia lnianego, rzepaku, rzepiku, prosa murzyńskiego. Możemy też stosować mieszanki nasion dla kanarków, lub papug, dostępne w sklepach zoologicznych.
- Płatki zbożowe: owsiane, jęczmienne, pszenne i ryżowe, a także otręby pszenne.
- Kasze, np. jęczmienną, gryczaną, a także ryż. Możemy podawać je suche, lub ugotowane – ale bez przypraw i nie zepsute.
- Orzechy: włoskie, laskowe, ziemne ale też inne, pod warunkiem, że nie są solone, czy inaczej przyprawione. Przed podaniem musimy je rozdrobnić.
- Słoninę, łój, smalec. Te tłuszcze zimą stanowią cenne źródło energii dla ptaków, jednak kategorycznie unikajmy tłuszczy solonych czy inaczej przyprawianych. Kawałek słoniny, wywieszony koło karmika, bądź na gałęzi drzewa zwabi nie tylko sikorki, ale także dzięcioły!
Należy pamiętać, aby absolutnie nie karmić ptaków produktami z solą, np. boczkiem, solonymi orzeszkami czy słonecznikiem, gdyż zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody pitnej.