Lista aktualności Lista aktualności

Jedno dziecko, jedno drzewo w Zamościu

To akcja zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75-lecia Lubelskiej Dyrekcji Lasów Państwowych.

 

„Jedno dziecko, jedno drzewo” to akcja zapoczątkowana przez leśników ze szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych, nawiązująca do dawnej polskiej tradycji, zgodnie z którą zaraz po narodzinach dziecka jego rodzice sadzili drzewo. 

 

Pomysłodawczynią realizacji inicjatywy obywatelskiej „Jedno dziecko, jedno drzewo” była wiceminister środowiska, Małgorzata Golińska, a dzięki staraniom dyrektora generalnego LP, dr inż. Andrzeja Koniecznego głównym ambasadorem wydarzenia stały się Lasy Państwowe.

 

W piątek, 18 października taka akcja społeczna została zorganizowana w Zamościu przy ul. Lipskiej 42. Kilkudziesięcioro rodziców ze swoimi pociechami urodzonymi w latach 2018-2019 przy udziale zwierzynieckich leśników posadziło w tym dniu symboliczne i pamiątkowe jawory i lipy. Wszystkie drzewka zostały opatrzone tabliczkami z imionami dzieci i datą ich urodzin. Rodzice otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a dzieci maskotki od Nadleśnictwa Zwierzyniec.

 

Po posadzeniu drzewek odbył się piknik rodzinny.

 

W organizację zamojskiej edycji włączył się również Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu Wojciech Adamczyk, a patronem akcji był Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola oraz Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, którego reprezentował w tym dniu Zastępca Pan Piotr Zając.

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec, Lucjan Bednarz, reprezentujący dyrektora RDLP w Lublinie, dr inż. Marka Kamolę, wspomniał o symbolicznych wymiarach akcji, która poza upamiętnieniem narodzin dzieci nawiązuje także do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Piotr Zając, porównał posadzone drzewka do życia i wzrostu dzieci, na pamiątkę których zostały posadzone, a przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu, Wojciech Adamczyk, wspomniał o znaczącej roli drzew w przyrodzie, nie tylko w procesie pochłaniania dwutlenku węgla, lecz także jako roślin miododajnych.

Na zakończenie akcji, na jej uczestników czekały zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo-leśnej, które przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Zwierzyniec.