Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości religijno-patriotyczne w leśnictwie Zielone

W dniu 4 lipca 2020 r. w leśnictwie Zielone, w lesie pomiędzy wsią Łuszczacz a Zielone odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna, mająca na celu upamiętnienie poległego żołnierza Wojska Polskiego podczas I bitwy pod Tomaszowem Lubelskim.

Uroczystość rozpoczęto po odśpiewaniu hymnu państwowego. Następnie Pan Lucjan Bednarz – nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec przywitał przybyłych gości. Postać kaprala Piotra Feliksa Szpyrki z 4 Pułku Strzelców Podhalańskich przybliżyli Pan Krzysztof Neścior – Dyrektor muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, Pan Ryszard Teterycz – zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zwierzyniec oraz Pani Maria Cios z Łuszczacza córka Pani Marii Portka, która opiekowała się ciężko rannym żołnierzem. Część artystyczną wykonały Pani Gabriela Bojko z Łuszczacza (prawnuczka Pani Marii Portka) oraz Pani Alina Słota regionalistka z Krasnobrodu.

Pomnik upamiętniający kpr. Piotra Feliksa Szpyrkę

Uroczystości religijno-patriotyczne w leśnictwie Zielone.

Ryszard Teterycz - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Zwierzyniec.

Kpr. Piotr Feliks Szpyrka urodził się 27 marca 1914 r. we wsi Zagórzany k. Gorlic, był synem Kacpra i Marii Magdaleny z domu Witkowska. Ojciec kpr. Piotra Feliksa Szpyrki zmarł w 1953 r., a matka w 1963 r. Piotr Feliks Szpyrka karierę wojskową rozpoczął 1 czerwca 1930 r., gdzie został przyjęty do 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie jako uczeń „grajek”, gospodarczo służył w drużynie dowódcy pułku, a służbowo w orkiestrze pułkowej (inf. rozk. dz. 4 psp nr 124/30 pkt. 15).

Od 16 marca 1936 r. w służbie czynnej pułku w 9 kompanii strzeleckiej. Po 6 latach służby zdał egzamin kwalifikacyjny orkiestrantów w Krakowie przy 20 pp (inf. rozk. dz. 4 psp nr 167 z 25.07.1936 r. pkt. 3). Nadal służył w kompanii gospodarczeji orkiestrze pułkowej. W dniu 1 stycznia 1937 został awansowany na starszego strzelca, wg rozk. dz. 4 psp nr 286/36 pkt. 5, a już po 4 miesiącach otrzymał stopień kaprala, wg rozk. dz. 4 psp nr 96 z 29.04.1937 r. pkt. 6. Od 1 października 1937 r. mianowany na podoficera nadterminowego, wg rozk. dz. 4 psp nr 217 z 28.09.1937 r. oraz przydzielony do kompanii administracyjnej pułku jednocześnie służąc w orkiestrze. Od 19.05.1938 r. został przesunięty z 4 kompanii strzeleckiej do kompanii gospodarczej, służbowo do orkiestry pułkowej (inf. rozk. Dz 4 psp nr 112 z 20.05.1938 r.). Przedłużona służba nadterminowa z dniem 1.10.1938 r. na przeciąg jednego roku to jest do 30.09.1939 r. (inf. rozk. Dz. 4 psp nr 140 z 25.06.1938 r).

 W trakcie kampanii wrześniowej walczył w 4 PSP, który toczył w rejonie Łuszczacza ciężkie walki broniąc okolicznych wzgórz po przejściu w rejon Tomaszowa Lubelskiego, po walkach pod Ulowem w wyniku nieudanego natarcia na Oleszyce, Cieszanów, Stary Dzików oraz Cewków. Poległ raniony odłamkiem podczas I bitwy pod Tomaszowem Lubelskiem.

Msze świętą w intencji świętej pamięci kaprala odprawił ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii NMP w Krasnobrodzie. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty na mogile poległego żołnierza Wojska Polskiego.

Polowa Msza święta, która odprawił ks. prał. Eugeniusz Derdziuk.

Tablica pamiątkowa.

Nadleśniczy Lucjan Bednarz składa kwiaty na grobie poległego żołnierza.

Dzięki zebranym informacjom przez Nadleśnictwo Zwierzyniec oraz zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się ustalić szczegółowe dane poległego oraz dotrzeć do rodziny kpr. Piotra Szpyrki, która była obecna na uroczystości i mogła razem z nami oddać hołd poległemu w imię ojczyzny żołnierzowi.

Uroczystości religijno-patriotyczne.

Oprawa artystyczna.

Warta honorowa Żołnierzy Wojska Polskiego.