AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zagrożenie ASF

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

Zakażenie przebiega powoli i obejmuje niemal całe stado, śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

 Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

OBJAWY ZARAŻENIA WIRUSEM ASF:

  • Gorączka
  • Wybroczyny
  • Poronienia
  • Problemy w oddychaniu, pienisty lub krwisty wypływ z nosa.
  • Sinica skóry, uszu, boków brzuch, wybroczyny na skórze.
  • Zwiększone padnięcia

 

W przypadku najmniejszego podejrzenia podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

 

Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej (odszkodowanie należne jest m.in. za świnie zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz za zniszczone pasze lub sprzęt).

Wspólne działania mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF, w razie wątpliwości, pytań lub stwierdzenia padłego dzika/świni należy niezwłocznie skontaktować się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii (dane teleadresowe powiatowych lekarzy dostępne są tutaj), burmistrzem/Urzędem Gminy Nadleśnictwem, Kołem Łowieckiemu bądź Zarządem Okręgowym PZŁ .

Informacje o ASF w Polsce - mapa, obszary objęte restrykcjami, ogniska, przypadki, dostępne są pod wskazanym adresem internetowym Mapa ASF.

Więcej informacji, najnowsze komunikaty dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego link tutaj .