AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Okresowy zakaz wstępu do lasu

UWAGA! ZAKAZ WSTĘPU DO LASU!

 

Informujemy, że w dniach 1-30 maja 2019 r. Nadleśnictwo Zwierzyniec zaplanowało zabiegi agrolotnicze w drzewostanach o powierzchni 7774,56 ha.

Zabiegi mają na celu ograniczenie liczebności populacji dorosłych owadów chrabąszcza majowego i kasztanowca wyprzedzające złożenie przez samice jaj, których wylęgają się larwy. Nadmierna liczebność owadów dorosłych, która jest obeserwowana obecnie, skutkuje ogryzaniem przez owady młodych liści drzew. Groźniejsze jest masowe występowanie pędraków (larw) tych owadów, gdyż przez okres 3 lat rozwijają się one w glebie i żerują na korzeniach roślin - w tym drzew. Żerowanie znacznej ilości larw powoduje dotkliwe szkody w lasach i uprawach rolnych związane z zamieraniem roślin. Na terenach leśnych stanowi to zagrożenie trwałości drzewostanów.

Nadleśnictwo Zwierzyniec jest jednym z 18 nadleśnictw w Regionalnej Dyekcji Lasów Państwowych w Lublinie gdzie prowadzone są tego typu zabiegi lotnicze.  Przerowadzenie akcji zostało zatwierdzone przez Wojewódzki nspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Zabiegami agrolotniczymi objęte zostaną drzewostany na terenie:

Powiat zamojski: 4099,69

o     Gmina Zamość: 232,47 ha

o     Gmina Adamów: 1266,88 ha

o     Gmina Zwierzyniec Obszar Wiejski: 507,30 ha

o     Gmina Zwierzyniec Miasto: 57,80 ha

o     Gmina Krasnobród: 2035,24 ha

 

Powiat biłgorajski: 3603,67 ha

o     Gmina Tereszpol: 3138,00 ha

o     Gmina Józefów Obszar Wiejski: 443,11 ha

o     Gmina Biłgoraj: 22,55 ha

 

Powiat tomaszowski: 71,21 ha

o    Gmina Susiec: 71,21 ha

 

Opryskami zostanie objęta część lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, koszt tych zabiegów zostanie pokryty przez Nadleśnictwo Zwierzyniec.

W związku z powyższym podczas wykonywania zabiegu w strefie zagrożenia (tj. teren bezpośrednio objęty opryskiem oraz w odległości 500 metrów od jego granicy) będzie obowiązywać:

·        Zakaz wstępu do lasu (bezpośredniego przebywania na zagrożonym terenie)

·        Zakaz wypasu bydła na pastwiskach zlokalizowanych w pobliżu strefy objętej opryskiem;

·        Zakaz pojenia zwierząt gospodarskich w zbiornikach wodnych;

·        Zakaz zbioru runa leśnego (przez okres 14 dni od wykonania zabiegu).

Oprysk będzie wykonywany 2 razy w ciągu dnia: w godzinach wczesnoporannych i popołudniowych w celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających. Środki wykorzystywane do zabiegów to Mospilan 20 SP i Ikar 95 Ec.

 

Szczegółowe pytania ws. Oprysków prosimy kierować do biura nadleśnictwa tel. 84 687 20 19.