Lista aktualności Lista aktualności

Zanocuj w lesie – Nadleśnictwo Zwierzyniec

Nadleśnictwo Zwierzyniec wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni 1000 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Zwierzyniec strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Wyznaczona przez Nadleśnictwo Zwierzyniec strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru [załącznik poniżej - Zarządzenie 15/21 z dani 8 kwietnia 2021 r.]. Sporadycznie może być na nich udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku (rekomendujemy przyniesienie go ze sobą).

Miejsce udostępnione do palenia ogniska to obiekt położony na obrzeżu strefy w leśnictwie Bukownica, przy drodze wojewódzkiej nr 858 (patrz mapa wyżej). 

Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy miejsce nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu à Zasady udostępniania lasu.

Dowiedz się, gdzie prowadzone są aktualnie prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu oznaczony w terenie żółtymi tablicami ostrzegawczymi umieszczonymi na drogach i szlakach w rejonie prac. Informacje w biurze Nadleśnictwa Zwierzyniec. 

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

Mapa kół łowickich. 

 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Prośbę wyślij na adres zwierzyniec@lublin.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Powiadomienie wyślij tylko w dni robocze w godzinach 7-15.

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,

  • telefon kontaktowy,

  • mail kontaktowy,

  • liczbę nocy (daty),

  • liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Aleksandra Śrutwa, tel. 690 055 244, email: aleksandra.srutwa@lublin.lasy.gov.pl, (preferowany kontakt mailowy)

Nadleśnictwo Zwierzyniec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.